Szkoła Podstawowa nr 5 w Rybniku im. Mikołaja Kopernika
BIBLIOTEKA SZKOLNA

PRZEDSZKOLAKI W SZKOLE

Starszaki z Przedszkola nr 7 w Rybniku po wakacjach staną się uczniami pierwszej klasy. Jest to doskonała okazja do przeprowadzenia specjalnych zajęć. W szkolnej bibliotece 6-latki obejrzały teatrzyk kamishibai „Opowieść o niezwykłym kosmicie, który stał się zwykłym uczniem”.

Ewa Łopatka
(dodano 29.05.2018)
Zobacz zdjęcie pracy przedszkolaków>>>


Do góry >>>


ZNAWCY „DZIECI Z BULLERBYN”

Chętni uczniowie z klas III mogli sprawdzić swoją znajomość ulubionej książki wielu pokoleń czytelników. Po rozwiązaniu testu, wypełnieniu krzyżówki i innych konkurencjach udało się wyłonić zwycięzców:
I m. - Antonina Wita
II m. - Zofia Sieklucka
III m. - Agata Tokarczyk, Iga Stachowska, Maks Polok.

Gratulujemy sukcesów!

Ewa Łopatka i Anna Wilczek
(dodano 07.05.2018)
Zobacz zdjęcia>>>


Do góry >>>


FOTOGRAFICZNY SUKCES FILIPA

W tym roku została zorganizowana III edycja Międzyszkolnego Konkursu Fotograficznego „Z książką mi do twarzy”. Wziął w nim udział uczeń klasy 5c – Filip Wojciechowski.

W poniedziałek 23 kwietnia w Żorach nastąpiło uroczyste ogłoszenie wyników połączone z wręczeniem nagród. Zdjęcie Filipa pt. „Odpoczynek na Gubałówce” zdobyło 2 miejsce w kategorii klas IV-VI.

Gratulujemy sukcesu!

Ewa Łopatka i Anna Wilczek
(dodano 23.04.2018)
Zobacz zdjęcia>>>


Do góry >>>


WIOSNA, WIOSNA!

Nadeszła wreszcie wiosna. Tym bardziej oczekiwana, gdyż nieco spóźniona w tym roku. W szkolnej bibliotece przeprowadzono o niej zajęcia. Dzieci z Przedszkola nr 5 mogły się zaznajomić z cyklem życia roślin podczas oglądania kart opowieści „Groszki” w teatrzyku kamishibai.

Ewa Łopatka
(dodano 23.04.2018)
Zobacz zdjęcie>>>


Do góry >>>


NOWOŚCI W BIBLIOTECE

W tym roku szkolnym zmieniła się lista lektur, pojawiło się na niej wiele nowych pozycji. W pierwszym semestrze szkoła zakupiła 280 książek. Okazało się to jednak ilością niewystarczającą…

W II półroczu pomoc w zakupie kolejnych lektur zaproponowała Rada Rodziców naszej szkoły. I tym sposobem już na Was czeka aż 87 „świeżych” egzemplarzy. Zapraszamy do biblioteki!

Ewa Łopatka i Anna Wilczek
(dodano 28.03.2018)
Zobacz zdjęcie>>>


Do góry >>>


PODARUJ LEKTURĘ – PIERWSZE EFEKTY AKCJI

Bardzo dziękujemy wszystkim osobom, które odpowiedziały na prośbę biblioteki szkolnej i podarowały lektury. Dzięki Państwa hojności księgozbiór powiększył się o 53 pozycje.

Nadal prosimy osoby, które robią porządek w księgozbiorze, o podarowanie lektur.

Dziękujemy także za inne, ciekawe książki, które ucieszą naszych czytelników.

Zobacz w formacie pdfProśba biblioteki szkolnej

Ewa Łopatka i Anna Wilczek
(dodano 28.03.2018)
Zobacz zdjęcie>>>


Do góry >>>


NOWI CZYTELNICY

Jak co roku serdecznie witamy uczniów klas I w szkolnej bibliotece. Uroczyste pasowanie na czytelnika miało miejsce 14 marca br. Najmłodsi dowiedzieli się o zasadach korzystania z biblioteki oraz o prawidłowym obchodzeniu się z książką. Przećwiczyli także czynność wypożyczania.

Wpadajcie do biblioteki jak najczęściej – bo „kto czyta, ten żyje podwójnie”! - jak powiedział Umberto Eco.

Ewa Łopatka
(dodano 16.03.2018)
Zobacz zdjęcia>>>


Do góry >>>


ZASŁUŻONE LAURY

Wśród 120 prac plastycznych nadesłanych na regionalny konkurs „Czytam, bo…” znalazło się aż sześcioro autorów, którzy są uczniami naszej szkoły.

We wtorek 13 marca br. W Zespole Szkół Urszulańskich w Rybniku nastąpiło uroczyste ogłoszenie wyników połączone z wręczeniem nagród.

Osiągnięcia naszych uczniów:
II miejsce: Zuzanna Jakielaszek kl. 4b i Filip Wojciechowski kl. 5c
III miejsce: Martyna Janusiewicz kl. 2a
Wyróżnienie: Borys Wojciechowski kl.2a
Kwalifikacja do wystawy: Kajetan Siemieniec kl. 2a i Amelia Żeliszczak kl. 4b

Finalistom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Ewa Łopatka, Anna Wilczek
(dodano 15.03.2018)
Zobacz zdjęcia>>>
Artykuł na rybnik.com.pl>>>


Do góry >>>


SPOTKANIE Z PISARZEM

Nowy tydzień nauki zaczął się całkiem inaczej niż pozostałe. W poniedziałek 19 lutego br. w auli szkoły gościliśmy pisarza Waldemara Cichonia. Klasy młodsze usłyszały opowieść o tym, jak powstaje książka. Naszym najmłodszym przeczytano fragment najnowszej książki „Co słychać, Cukierku?”. Chętni mieli możliwość zdobycia autografu. Autor podarował naszej bibliotece kilka jego książek, które już są gotowe do wypożyczenia. Zapraszamy!

Ewa Łopatka, Anna Wilczek
(dodano 20.02.2018)
Zobacz zdjęcia>>>


Do góry >>>


BIBLIOTEKA SZKOLNA ON-LINE

Biblioteka szkolna wprowadza program MOLNET+. Dzięki temu każdy uczeń i jego rodzic będą mogli sprawdzić przez sieć zasoby księgozbioru naszej biblioteki oraz upewnić się, jakie książki zostały wypożyczone. Na bieżąco będą przesyłane przypomnienia o konieczności oddania książek. Wprowadzono również rezerwacje on-line.

Dostęp do biblioteki on-line odbywa się za pomocą adresów e-mail zarejestrowanych w e-dzienniku (identyczne hasło). Rodzice, którzy posiadają w szkole więcej niż jedno dziecko, otrzymali informacje dotyczące działania programu poprzez e-dziennik.

Adres katalogu internetowego szkoły to: https://m024121.molnet.mol.pl/

W razie problemów prosimy o bezpośredni kontakt z biblioteką szkolną. Można wysłać wiadomość na adres e-mail zsp5biblioteka@gmail.com lub poprzez e-dziennik (p. Anna Wilczek).

Instrukcja dla osób, które zakładają nowe konto
(dodano 15.01.2018)


Do góry >>>


ŚWIĘTA BOŻEGO NARODZENIA

Tuż przed świętami najmłodsze dzieci ze świetlicy zostały zaproszone do biblioteki, by porozmawiać o tradycjach bożonarodzeniowych w Polsce i w Europie. Temat okazał się ciekawy, uczniowie znajdowali podobieństwa i różnice w obchodzeniu świąt. Można było także wypożyczyć książki, których akcja jest związana z tym magicznym okresem.

Ewa Łopatka
(dodano 04.01.2018)
Zobacz zdjęcia>>>


Do góry >>>
ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

Listopad obfituje w święta dla dzieci. Początek tego miesiąca to Dzień Postaci z Bajek, a jego koniec stoi pod znakiem Światowego Dnia Pluszowego Misia. Najmłodsi mieli zatem okazję do wzięcia udziału w zajęciach. Przedszkolaki z okolicznych przedszkoli oraz młodsze dzieci ze świetlicy poznały historię powstania tej sympatycznej maskotki. Ponadto rozpoznały swoich „misiowych” bohaterów w książkach i filmach.

Ewa Łopatka
(dodano 27.11.2017)
Zobacz zdjęcia>>>


Do góry >>>


DZIEŃ POSTACI Z BAJEK

Listopadowe dni rozjaśniło miłe święto, obchodziliśmy bowiem Światowy Dzień Postaci z Bajek. Biblioteka z tej okazji zaprosiła dzieci z okolicznych przedszkoli. Podczas godzinnych spotkań najmłodsi mieli okazję zobaczyć fragmenty animowanych bajek swoich dziadków i rodziców. Wyobraźnię poruszył teatrzyk kamishibai – tym razem zaprezentowano baśń Królowa pszczół.

Ewa Łopatka
(dodano 22.11.2017)
Zobacz zdjęcia>>>


Do góry >>>


KONIEC ŚWIĘTOWANIA

Skończył się październik, a wraz z nim Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Jak co roku, w naszej bibliotece wiele się działo.

Na początku miesiąca bibliotekę odwiedziły dzieci z Przedszkoli nr 1,5 i 7. W ciągu całego miesiąca można było zakupić niedrogie, ale ciekawe książki na kiermaszu.

Pani Ewa przeprowadziła warsztaty oprawiania książek. Przygotowano też internetowy poradnik „Jak oprawić książkę?”. Będzie on dostępny na stronie biblioteki. W każdym momencie możecie do niego sięgnąć.

Pani Ania zaproponowała „biblioteczne” rozgrywki. Chętni uczniowie klas 5-7 rozwiązali komputerowy quiz dotyczący książek. Znawcami w tym temacie okazali się: Jakub Janyga z 7b, Piotr Skrzypczyk z 7b i Anna Tokarczyk z 5c.

Z kolei w przeprowadzonym przez panią Ewę konkursie językowym „Czy znasz to przysłowie?” wyróżniono: Kingę Kovacs z 5c i Konrada Kovacs z 4d.

Wasze Bibliotekarki
(dodano 03.11.2017)
Zobacz zdjęcia>>>


Do góry >>>


JAK OPRAWIĆ KSIĄŻKĘ?

Naucz się oprawiać ksiązki. Polecamy nasz przewodnik!
Zobacz w formacie pdfPrzewodnik

(dodano 16.10.2017)


Do góry >>>

MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBIOTEK SZKOLNYCH

Biblioteka zaprasza do udziału w świętowaniu!
Zobacz w formacie pdfPlakat - szczegóły

(dodano 11.10.2017)


Do góry >>>

TYDZIEŃ OTWARTY W BIBLIOTECE

Jaka jest biblioteka – każdy uczeń widzi. A jeśli jest się przedszkolakiem? – bibliotekę trzeba dopiero poznać. Grupy przedszkolne z Przedszkola nr 1, Przedszkola nr 5 i Przedszkola nr 7 miały taką możliwość w tym tygodniu. Podczas godzinnego spotkania nasi najmłodsi zwiedzili szkolną bibliotekę i zobaczyli prezentację o niej. Po wielu informacjach przyszedł także czas na odrobinę relaksu podczas oglądania historyjki „Mój przyjaciel Kemushi” - zaprezentowanej przy użyciu teatrzyku kamishibai.

Chętnie będziemy gościć maluchy w kolejnych miesiącach roku szkolnego!

Ewa Łopatka
(dodano 06.10.2017)
Zobacz zdjęcia>>>


Do góry >>>

ZOSTAŃ DETEKTYWEM I WEŹ UDZIAŁ W TAJNEJ OPERACJI!

Dzięki połączonym siłom księgarni i biblioteki naprawdę możesz wcielić się w rolę detektywa. Jeżeli wyrazisz chęć udziału w akcji wyposażymy Cię w legitymację i niezbędne wskazówki. Dla wytrwałych i skutecznych przewidzieliśmy nagrody. Zapraszamy do zabawy – liczba nagród ograniczona!

Wasze Bibliotekarki
(dodano 05.10.2017)
Zobacz zdjęcie>>>


Do góry >>>

JAK OPRAWIĆ KSIĄŻKĘ?

Biblioteka serdecznie zachęca wszystkich uczniów do nauki oprawiania książek. Ta umiejętność przyda się Wam podczas używania darmowych podręczników, które mają służyć innym przez kilka następnych lat. Indywidualne spotkania odbywają się w bibliotece podczas długich przerw.

Ewa Łopatka
(dodano 04.10.2017)


Do góry >>>

STARSI MŁODSZYM

Olga i Zuzia, uczennice klasy 5c, pomogły w przeprowadzeniu Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania. Akcja polegała na tym, że dziewczyny przeczytały przedszkolakom i uczniom klas I-II fragment książki Grzegorza Kasdepke ”Co to znaczy…”. Nikogo ze słuchaczy nie zaskoczyła duża dawka humoru w historyjce „Robić coś po łebkach”. Na tego autora zawsze można liczyć!

Ewa Łopatka
(dodano 04.10.2017)
Zobacz zdjęcie>>>


Do góry >>>