WYJŚCIE uczniowie

„Z AKORDEONEM PRZEZ ŚWIAT”

Już po raz kolejny, uczniowie naszej szkoły mieli okazję rozkoszować się muzyką „na żywo”. W miniony piątek tj.02.03.18 klasy IV-VII z opiekunami wybrały się do Teatru Ziemi Rybnickiej na koncert edukacyjny z cyklu: „Filharmonia jest dla Ciebie”. Dyrygent Filharmonii Rybnickiej p.Jarosław Praszczałek wprowadził słuchaczy w tajniki instrumentu dętego, miechowego jakim jest akordeon skonstruowany 200 lat temu przez Cyryla Demiana.

Solistą, który w mistrzowski sposób zaprezentował utwory z różnych stron świata: Argentyny, Nowego Jorku, Brazylii, Rosji, był wykładowca Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie, zwycięzca wielu międzynarodowych konkursów i festiwali akordeonowych - Rafał Grzonka.

Atrakcją koncertu były zagadki muzyczne dotyczące tematów bajek czy tańców narodowych, z którymi publiczność nieźle sobie poradziła.

Uczniowie mieli możliwość spróbowania swoich sił w grze na akordeonie, jak również na małej harmonii guzikowej tzw. bandoneonie.

Koncert zakończył rytmiczny „Trepak” Piotra Czajkowskiego na akordeon z orkiestrą. Burzliwe oklaski widowni świadczyły o ukontentowaniu słuchaczy.

M.Listewnik-Grzegorzek