WYDARZENIE

SZKOŁA - ZIELONA WYSPA

17 marca obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Św. Patryka - patrona Irlandii.

Tradycja nakazuje, aby każdy z tej okazji miał na sobie coś zielonego. Zieleń, a zwłaszcza koniczyna, stanowi bowiem symbol Irlandii, jej wspaniałego krajobrazu, a także emblemat wspominanego świętego.

Uczniowie, nauczyciele, a nawet personel stołówki był ubrany na zielono. Nasza szkoła w tym dniu zmieniła się w prawdziwą, zielona wyspę. Korytarze i drzwi wszystkich sali lekcyjnych były przyozdobione koniczynkami, na półpiętrach wisiały znakomite, zielone, irlandzkie plakaty.

W tym dniu można było spotkać prawdziwego Leprechauna z grupą żeńskich irlandzkich skrzatów. Leprechaun witał wszystkich w j. angielskim, rozdawał uczniom koniczynki, częstował słodkimi przysmakami i&npsb;opowiadał o konkursach, które w tym dniu odbywały się w naszej szkole.

W czasie przerw klasy IV, V i VI mogły zagłosować na najlepszy plakat o Irlandii. Wszystkich prac plastycznych było 50, a przedstawiały różne symbole związane z Dniem Św. Patryka: tęczę z garnkiem złota, uśmiechniętego szyderczo Leprechauna oraz koniczynki i flagę Irlandii.

Natomiast klasy młodsze I-III brały udział w konkursie na temat wiedzy o zielonej wyspie. Uczniowie odpowiadali na pytania związane z Irlandią, a odpowiedzi wrzucali do specjalnej, zielonej skrzynki Leprechauna. Gazetki o Irlandii na korytarzach były dużą pomocą dla uczniów klas młodszych w w/w konkursie.

Zwycięzcy obu konkursów otrzymali ciekawe, książki anglojęzyczne związane z bohaterami sławnych bajek lub z historią i kulturą Wielkiej Brytanii, przyozdobione, oczywiście, zielonymi koniczynkami.

Największą atrakcją tego dnia był stragan z różnymi, zielonymi, irlandzkimi przysmakami. Menu w j. angielskim zawierało: green drinks, cakes biscuits, jelly and sweets. Na każdej przerwie przed stoiskiem ustawiała się długa kolejka, wszyscy chcieli spróbować tych pysznych, zielonych przysmaków. Żeńskie skrzaty spisały się na medal, stojąc wytrwale i obsługując klientów do samego końca.

Lekcje j. angielskiego w tym dniu też były inne. Słuchaliśmy typowo irlandzkiej muzyki oraz rozmawialiśmy o historii oraz kulturze tego kraju. Podczas zajęć uczniowie rozwiązywali również zadania i łamigłówki związane z Dniem Św. Patryka. Klasy młodsze miały okazję poznać Leprechauna, flagę Irlandii oraz jej symbole.

W bibliotece uczniowie mogli dowiedzieć się również ciekawych rzeczy na temat Irlandii grając na grach komputerowych.

Stołówka w tym dniu zaserwowała zielony obiad. Na pierwsze danie był krem zielony z grzankami, natomiast panie kucharki ubrane na zieleno na drugie danie zaserwowały pierogi ze szczypiorkiem i brokułami.

To był wyjątkowy dzień. Czuliśmy się jak na prawdziwej, zielonej wyspie. Zielony, irlandzki nastrój udzielił się wszystkim. Kto wie, może za rok, 17 marca Leprechaun przyjmie zaproszenie do naszej szkoły…

Dziękujemy wszystkim, którzy się zaangażowali w tym dniu: pani z biblioteki, paniom kucharkom, pani krawcowej, grupie skrzatów oraz wszystkim rodzicom i babciom za przygotowanie pysznych, zielonych ciast, ciasteczek, mufinków, galaretek, złotych monet, napoi oraz słodyczy.

A oto zwycięzcy konkursów:

Konkurs o Irlandii
Klasy pierwsze: Ola Domżalska (Ia), Bartek Ryszka (Ib), Lilia Bączek (Ic), Zuzanna Szymiczek(Id), Katarzyna Kozik (Ie)
Klasy drugie: Rozalia Szczyrba (IIa), Damian Holona (IIb), Martyna Wowra (IIc)
Klasy trzecie: Olaf Sobik(IIIa), Paweł Magiera (IIIb), Weronika Wiktorska (IIIc)

Konkurs na najlepszy, irlandzki plakat
Aleksandra Konopelska Vas
Matylda Krajczok VI b