WIZYTA W SZTOLNI

WARTO ODWIEDZIĆ SZTOLNIĘ

Z okazji Dnia Górnika uczniowie klasy Ic i IIc wybrali się do Sztolni przy Technikum Górniczym. Podczas wycieczki poznali proces pozyskiwania węgla kamiennego, naszego śląskiego skarbu.

Mieli też okazję jechać windą, która zwozi górników pod ziemię oraz wagonikiem, który dowozi ich do miejsca pracy. Widzieli jak pracuje kombajn i jak na taśmie przemieszcza się węgiel. Odwiedzili też cechownię, czyli miejsce spotkań górników przed zjazdem pod ziemię. Tam na ścianie wisiał obraz św. Barbary, patronki górników. Po wysłuchaniu legendy o Barbarze, przyszedł czas na jeszcze jedną tajemniczą postać związaną z kopalnią. Jakie było zaskoczenie dzieci, gdy w głębi ciemnego korytarza zamajaczyła postać starca z siwą brodą. Jednakże nasze maluchy od razu rozpoznały, że to dobry duch kopalni - Skarbnik. Wycieczka bardzo się podobała. Uczniowie zapamiętali z niej nie tylko słodki poczęstunek od Skarbnika i „zjazd windą pod ziemię”, ale także znaczenie słów strop, ociosy, a nawet spąg.

A jeśli ktoś nie wie, o czym mówimy, to zapraszamy w przyszłym roku na wycieczkę do SZTOLNI...

Wychowawczynie