WYDARZENIE

WIELKANOCNE ZWYCZAJE

Tuż przed Świętami Wielkanocnymi, w pięknym przedstawieniu, uczniowie klasy IIc przybliżyli zaproszonym rodzinom, a następnego dnia – koleżankom i kolegom z klas młodszych, zwyczaje i obrzędy panujące w okresie Wielkanocy.

Dzieci pokazały między innymi zwyczaj wiosenno-wielkanocnych porządków, wykonywania palm, topienia Judasza, barwienia i ozdabiania jaj, święcenia pokarmów w koszyczkach, przygotowywania bogato zdobionych stołów wielkanocnych, na których nie mogło zabraknąć bab i mazurów. Atrakcją był kogucik wieziony przez chłopców, którzy chodzili z życzeniami od domu do domu i otrzymywali od gospodarzy podarunki. Goście nie uniknęli też oblania wodą podczas prezentowania zwyczaju zwanego śmigusem-dyngusem. Rodzice usłyszeli życzenia, a wraz z nimi otrzymali wielkanocne zajączki z pisankami. Na koniec częstowali się świątecznymi ciastami.

Radosny, wielkanocny nastrój udzielił się wszystkim.

Niech w te Wielkanocne Święta,
rodzina będzie uśmiechnięta!