WYJŚCIE

IIC W SZTOLNI ĆWICZEBNEJ PRZY ZESPOLE SZKÓŁ TECHNICZNYCH W RYBNIKU

W dniu 3 grudnia z całą klasą poszliśmy do sztolni górniczej.

Podczas wycieczki dowiedzieliśmy się, że są dwa rodzaje węgla: kamienny i brunatny. Oglądaliśmy, jak zbudowana jest sztolnia. Spotkaliśmy się też ze Skarbnikiem, który poczęstował nas węglem.

Wycieczka była ciekawa i bardzo mi się podobała.

Jakub Konopelski

Dzisiaj byliśmy sztolni.

Widzieliśmy tam starą, drewnianą podporę stropu. Później zobaczyliśmy podporę metalową. A w końcu współczesną, ruchomą obudowę stropu. Były tam również dwie taśmy do przewożenia węgla – jedna miała przegrody, a druga nie. Zapoznaliśmy się też z materiałami wybuchowymi, które są: skalne, węglowe, metanowe, metanowe specjalne. Najmocniejszym z nich był jeden ze skalnych o nazwie dynamit. Pod koniec spotkania odbyło się pasowanie na górnika i przyjęcie do braci górniczej.

Polecam wizytę w sztolni.

Piotr Kowalczyk

Niektórzy z uczniów już w przedszkolu odwiedzili sztolnię, a ich wiedza i pamięć zadziwiła oprowadzających górników, np. Ola prawidłowo rozpoznała i nazwała kombajn jednoramienny.

oprac. M. Skowronek