ZAJĘCIA

PŁYWAJĄCY GOŚCIE W IIC

Od początku tygodnia drugoklasiści z klasy „c”, omawiając życie w wodzie, gościli w swojej sali różnorodnych przedstawicieli świata słodkowodnego. Codziennie przybywali inni goście. Dzieci miały okazję obserwować ryby. Byli mięsożercy: okoń i sumik karłowaty oraz roślinożercy: leszcz i karaś. Zawitały też mięczaki: błotniarki i zatoczki, czyli ślimaki oraz dwie szczeżuje - małże. Bardzo podobały się owady. Te żyjące w wodzie - pływak żółtobrzeżek, pluskolec, larwy chruścika i ważki, oraz te, które pływają po powierzchni - nartnik i poślizg. Największy podziw wzbudził fitoplankton i zooplankton, czyli najmniejsze żyjątka wodne oglądane pod mikroskopami: glony, rozwielitki (dafnie) i nicienie. Każdy mógł też obejrzeć z bliska nasiona kotewki (orzecha wodnego) - chronionej rośliny, która jest w herbie Rybnika.

wych. M. Skowronek