LEKCJA

CO WYHODOWAŁA IIC?

Po majowych pracach naukowych prowadzonych nad stawem i rzeką Rudą w klasowym akwarium pozostała woda z drobnymi żyjątkami typu rozwielitki, błotniarki, pluskolce.

I pewnego dnia - niespodzianka! W wodzie pojawiły się stułbie (krewniaczki meduz) należące do jamochłonów! To bardzo ciekawe zwierzęta, które żyją w zbiornikach słodkowodnych i mają ciało w kształcie polipa, czyli takiego worka posiadającego z jednego końca otwór gębowo-odbytowy otoczony kilkoma ramionami uzbrojonymi w komórki parzydełkowe, a z drugiego stopę, dzięki której mogą się przemieszczać. Są niewielkie – z reguły nie przekraczają 1 cm. Rozmnażają się najczęściej przez pączkowanie, a jedzą pierwotniaki, drobne skorupiaki i larwy owadów.

Na ściance akwarium zaprezentowała się też przywra. Niestety nie wiadomo do jakiego należy gatunku.

Teraz akwarium stoi na II piętrze w pracowniach przyrodniczych, by i starsi uczniowie mogli z bliska obserwować te piękne zwierzęta.

wych. M. Skowronek