WYDARZENIE

BARBÓRKA - ŚWIĘTO GÓRNIKÓW

Grudzień jest miesiącem, który kojarzy się nie tylko ze Świętami Bożego Narodzenia, Świętym Mikołajem, ale także ze Świętą Barbarą i obchodami górniczego święta. Z tej okazji we wtorek 1 grudnia odbyło się spotkanie z&bnsp;górnikiem. Wizyta ta przybliżyła uczniom pierwszych klas trud górniczej pracy, ich poświęcenie dla nas wszystkich.

Górnik ubrany był w galowy mundur, na jego czapce, która poprawnie nazywa się czako, lśnił biały pióropusz. Dzieci wysłuchały, jak to kiedyś pracowało się w kopalni i jak jest teraz. Pierwszaki poznały historię patronki górników Świętej Barbary i dowiedziały się, z jakich dóbr możemy korzystać dzięki wydobyciu węgla. Górnik opowiedział także legendę o skarbniku mieszkającym pod ziemią.

Serdecznie dziękujemy za przybycie i przekazujemy staropolskie pozdrowienie górnicze: Szczęść Boże.

Zuzanna Czeszyk i Karolina Wilim