WYCIECZKA

SPACERKIEM PO RYBNIKU

Pierwszoklasiści z Ic zwiedzili miasto Rybnik. Zaopatrzeni w plany miasta wędrowali wyznaczoną wcześniej trasą. Poznawali ulice i place oraz ciekawe budowle np. kościółek akademicki, kościół Matki Boskiej Bolesnej, ratusz, pocztę, zamek (sąd), Urząd Miejski i bazylikę św. Antoniego. W ratuszu odwiedzili Muzeum Miejskie. Pani przewodnik oprowadziła uczniów po wystawach stałych: „Rybnik nasze miasto”, „Cechy rzemieślnicze w miastach Górnego Śląska do 1939 r.”, „Wyrobisko górnicze” oraz czasowej „Koronka rządzi”.

A co najbardziej podobało się uczniom?

Maja K.: W muzeum najładniejszą wystawą była wystawa „Koronka rządzi”, ponieważ koronki te były haftowane ręcznie. Zwróciłam też uwagę na wystawę „Wyrobisko górnicze”. Eksponowany jest tam wagonik wypełniony urobkiem. Na jednej ze ścian jest kapliczka z figurą św. Barbary. Są tam też inne ciekawe wystawy, dlatego chętnie pójdę do muzeum jeszcze raz.

Nastazja J.: Najbardziej podobały mi się starodawne suknie ślubne. Były też różnego rodzaju aparaty fotograficzne i dużo rzeczy zrobionych z koronki. Interesowała mnie wystawa starych mebli.

Piotr K.: Najbardziej podobała mi się makieta z żołnierzami, ponieważ bardzo lubię bitwy i mam na ich punkcie obsesję. Na tej makiecie można było zobaczyć bunkier, czołg i dżip. Była tam również przedstawiona bitwa.

Mirosława Skowronek