WYSTĘP TEATRU

BOJKI ŚLĄSKIE

21 marca, z okazji pierwszego dnia wiosny, uczniowie Szkolnego Koła Teatralnego przygotowali znaną wszystkim baśń o Kopciuszku (ale tym razem w gwarze śląskiej) pt. „Jak się Kopciuch na bal oblykoł. - O czym je ta bojka? Je tukej godka o piyknych śląskich strojach. Bojka ta opowiada tyż o tym, jak fest opłaco się być Ślązoczką!”

Młodzi aktorzy zmierzyli się z nie lada wyzwaniem, a mianowicie z gwarą śląską. Na początku uczennice z entuzjazmem przyjęły scenariusz przedstawienia, ale w trakcie licznych prób, okazało się, że „godać po śląsku” to nie takie proste. Nasze aktorki jednak wspaniale sobie poradziły, a niejedna skorzystała z rad swoich dziadków - Ślązaków, jak się „godo”. Cennym walorem przedstawienia było nie tylko krzewienie gwary śląskiej wśród społeczności uczniowskiej, ale także zapoznanie z tradycyjnym śląskim strojem.

Śląski scenariusz klasycznej baśni o Kopciuszku dopełniły barwne kostiumy (w tym miejscu należą się podziękowania za inwencję twórczą i poświęcenie rodzicom aktorek), a także baśniowa dekoracja wykonana przez panią Mirosławę Skowronek. Dzięki niej widzowie mogli przenieść się z ubogiej izdebki Kopciuszka do wspaniałej sali balowej na królewskim zamku.

„Śląski tyjater” uświetnił występ Chóru Szkolnego pod opieką pani Mirosławy Listewnik – Grzegorzek. Dzięki uczniom szkolnego chóru mogliśmy nie tylko usłyszeć, ale i zaśpiewać, pełne życia i radości, piękne śląskie pieśni.

„Fest opłacała sie śląsko godka”, bo otrzymaliśmy na zakończenie gromkie brawa od publiczności i pochwałę od Pani Dyrektor :) Już zastanawiamy się, co przygotować na następny raz.

Opiekunka Szkolnego Koła Teatralnego
Beata Kojzar