WYCIECZKA uczniowie

RACIBÓRZ - CUDZE CHWALICIE, SWEGO NIE ZNACIE…

W piątek 17 lutego 2017 r. uczniowie z klas VI b, VI c i V c wybrali się do pobliskiego Raciborza. Celem wycieczki było zwiedzenie muzeum i wystawy interaktywnej zorganizowanej przez UJ „Świat jest liczbą”.

Informacje przekazane przez świetne przewodniczki były ciekawe i wyczerpujące. Na siedzibę muzeum przeznaczono XIV-wieczny budynek pokościelny, należący w przeszłości do zgromadzenia ss. Dominikanek. Oficjalne otwarcie muzeum miało miejsce 4 grudnia 1927 r. Placówka posiada cztery działy działalności podstawowej: Dział Archeologii, Historii, Etnografii, Sztuki i Rzemiosła Artystycznego. Ekspozycje prezentują m. in. zbiory naczyń cynowych, szklanych i porcelanowych, militariów, rzeźby i malarstwa sakralnego, ksiąg i przedmiotów liturgicznych, zabytki archeologiczne i etnograficzne. Niesamowite wrażenie robi historyczny gabinet stomatologiczny Zorganizowano również ekspozycję mumii egipskiej wraz z kartonażem i sarkofagami. Muzeum w Raciborzu jest jednym z najstarszych i najbogatszych w eksponaty muzeów na Śląsku.

Odwiedzając wystawę interaktywną z Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, można przekonać się, że matematykę łatwo znaleźć wokół nas, i że znajduje ona praktyczne zastosowanie w wielu dziedzinach aktywności człowieka.

Maria Sworowska