SZLAK RENESANSU
Uczniowie klas 6b i 6c w dniach 18-20.04.2018 podążali Szlakiem Renesansu.
Pierwszego dnia pojechaliśmy do Kazimierza Dolnego położonego nad samym brzegiem Wisły. To malownicze miasteczko zachwyciło nas – renesansowe kamienice, średniowieczne ruiny zamku, Baszta, lessowe wąwozy – Korzeniowy Dół, piękny widok z Góry Trzech Krzyży. Niepowtarzalny krajobraz okolic Kazimierza podziwialiśmy z pokładu statku.
Następnym punktem naszej wycieczki była Kozłówka i Lublin. We wsi Kozłówka zwiedziliśmy Muzeum Zamoyskich. Zobaczyliśmy wnętrza pałacowe z oryginalnym wyposażeniem z XIX/XX w. zgromadzonym przez I ordynata kozłowieckiego, Konstantego Zamoyskiego, powozownie, ogród francuski z fontanną i pomnikiem żołnierzy napoleońskich, romantyczny park w stylu angielskim oraz wystawę sztuki socrealizmu. Na zamku w Lublinie podziwialiśmy Kaplicę Trójcy Świętej, która jest jednym z najcenniejszych zabytków sztuki średniowiecznej w Polsce i w Europie. Doskonałe zespolenie gotyckiej architektury z bizantyńsko-ruską polichromią wnętrza czyni z niej zabytek unikatowy w skali międzynarodowej. Stare Miasto, Ratusz, Brama Krakowska, Plac Łokietka, kamienice staromiejskie, Plac po Farze – to również wyjątkowe atrakcje turystyczne Lublina, które zaliczyliśmy.
Ostatnim miastem, które było na trasie naszej wycieczki – to Sandomierz. To niezwykłe miasto, położone na kilku niewysokich wzgórzach, niejednokrotnie określano mianem „Mały Rzym”. Podobnie jak w Rzymie, pod miastem ciągną się podziemne labirynty – dawne piwnice kupieckie i legendarne lochy, którymi wędrowaliśmy. Po wejściu na Bramę Opatowską, która jest doskonałym punktem widokowym, podziwialiśmy Sandomierz i jego okolice. Rynek, Katedra Sandomierska, „Ucho Igielne” – Furta Dominikańska, Ratusz- gotycki budynek z polowy XIV wieku, Pałac Biskupi, Dom Długosza – to tylko nieliczne, najpiękniejsze obiekty, które zapamiętaliśmy.
To były mile spędzone dni, poznaliśmy wiele ciekawych i pięknych miejsc.
Wychowawczynie klas
Bożena Podolecka i Dorota Skiendzielewska